Sista dagen i Milano och lite bilder från lördagen…
Det här är alltså lördagkvällen. Uppsamling med alla journalister i baren på hotellet. Det märkliga med Milano är att nästan alla inrednings- och designjournalister bor på samma ställe. Det blir ofta vin och en massa designtips. Här Elle Interiör och Hus&Hem.
Jag och min gravida kollega gick iväg till Grand Hotell för att dricka drinkar och bara mysa. Vi kände oss helrätt när Li Edelkoort kom intraskande med sitt “entourage”.

Studio Job hade gjort en otroligt fin installation i ett gammalt kloster. Här “sista måltiden”.


Bulliga soffbord i granit.
Massor av trä och trämöbler.
Nästa utställning – nu med Jurgen Bey och hans stolar med avskärmning.
Soffa av Jurgen.
En trappa ner på Superstudio så hade Elle Deco gjort en utställning med massor av unga formgivare. Den här formgivaren med pallar som föreställde söta djur gillade jag. Guuuuuulligt.

Lamphaj!!
Lampa med fåglar. Guuuuuulligt.
På Superstudio fanns också Moois utställning. Här Marcel Wanders barnmöbler i frigolit.
Kanonfint bord av Front. Lite inspiration från Memphis-rörelsen? Början på en ny trend??
Vas av Front för Mooi.
Pieke Bergmans såg vi redan förra året. Hon fortsätter med sin “virusdesign” där lampor blir som snor och rinner ut ur lamporna. Fint och orginellt.






























