Min säsong med mässor har rullat igång. Förra veckan var det Formex och nu kommer de slag i slag. I två dagar har jag varit på gamla Gave- og Interiörmesse som nu precis bytt namn till Oslo Design Fair. Med kreativ ledning från Dagny Thurmann-Moe och Andreas Engesvik försöker man skapa en ny plattform. Och så bjuder man in mig för att hålla föredrag. Mässan är stor – 450 utställare och pratar man med utställare som svenska Växbo Lin så är det en av deras viktigaste mässor. Inte så mycket folk men bra beställningar.
Föredragsprogam. Här med Daniel Rybakken.
Mässan bjuder på en stor och fin utställning med massor av norska produkter som Anderssen Volls nya krukor för Mjölk.
Hole Design har gjort fina skärbrädor
Älskar Kneip och deras hantverksaktiga ljusstakar.
Massa fina stilleben som stylisterna Kraakvik Dorazio byggt upp.
Andreas Engesviks glas för Magnor
Brevid trendutställningen finns tidningen Bo Bedres nominerade och vinnare av årets bästa design. Här årets unga talang – Silje Nesdal. Och hon vann 100 000 norska kronor. Inte illa.
Två glada kreativa ledare – Andreas och Dagny
Om trendutställningen är nummer ett, och Bo Bedres designpris är nummer två, så bjuder mässan på en tredje utställning nämligen den som visades i Milano under Norwegian Presence. Stol från Vera & Kyte och flaskor av Andreas Engesvik.
Mässan är inte bara norsk utan här finns massor av varumärken. Jag såg inte Georg Jensen Damask i Stockholm utan de prioriterar att var här i Oslo. Nya textilier av Arne Jacobsen.
Det zig-zag-aktiga tyget av Arne Jacobsen och det med fyrkantiga av Tobias Jacobsen som är barnbarn till Arne.
Men det är så klart stor tyngd på det norska. Hade så klart velat se mer, men det är spännande och bra. Känns väldigt trendigt och rätt i tiden med de handritade prickarna av norska Darling Clementine
Magnor är visserligen i Sverige men det här är deras hemmamarknad. Här vasen av Kristine Five Melvaer och Torbjörn Anderssen. Det är en kärleksvas. Tanken är att man ska plocka varsin kvist och sätta i gemensam vas. Gulligt.
Och norska Ment som gör väldigt fint porslin. Visar inte i Stockholm än.
Oslo är ju som en andra hemstad för mig. Jag har bott här och hänger en hel del med norska formgivare. Så när jag är här blir det massa mat och prat. Fick sjukt god mat på Tekethopa (kasta om bokstäverna så blir det Apotheke) men benmärgen var kanske inte den bästa. Här massa kvällsmys med Bo Bedre, Kråkvik D’orazio, Andreas, Dagny och ett gäng andra utvalda. Litet och högljutt.
Och så fick jag frukost hos StokkeAustad. En bra tur till Oslo helt enkelt