Kanske en oväntad bild som första-bild på Formex 2015. Ellen Eks illustration för Cherry on Top. Bilden får symbolisera flera saker. Dels är det en av produkterna i Pop Up-butiken jag gjorde, men det är också ett exempel på något som jag saknar lite grand. Alltså inte enhörningar – eller jo, det också. Men jag saknar lite humor och skoj. Jag skulle säga att vi nu ser sista rycket av den här beiga och grå trenden och snart kommer vi gå över till nåt nytt. Kanske enhörningar? Oavsett så ser jag fram emot att bryta den här trenden med dova färger som hängt med ganska länge. In med humor och mod. Jag känner mig säker på att vi kommer gå in i en trend där vi letar annorlunda saker, som sticker ut, och som visar på vilka vi är. Jag ska ge några exempel.
Konstigt och härligt. En golvvas av Broberg Ridderstråhle för Klong.
Konstigt och oväntat – en kotte som vas av Ludvig Löfgren för Målerås.
Konstigt och oväntat som i Viktor Erlandssons vas för Klong. Stooor…
Eller isländska Thorunn Arnadottirs varumärke Pyro Pet med stearindjur.
House Doctors bubbliga vas
Det här bäddsettet från Essanza
Den här keramiken från holländska HK Living via agenturen Customade.
Vad jag menar med de här produkterna är att de är konstiga – och jag älskar det. Idag har allt blivit så otroligt “kinfolkierat”. Allt har blivit så stylat att all personlighet liksom är borta. Jag orkar inte med en Thonet-stol till, eller en kakelvägg. Är det någon som kommer ihåg The Selby? Förmodligen inte. Det var hem där kreativiteten stod i centrum – inte det perfekt stylade.
Här en bild från Jan Rundgrens utställning. Och det som är grått, beige och tonat är så otroligt dominant. Det den här installationen vinner på är de konstiga. överdimensionerade frukterna. Det behövs något lite galet. Ditt liv är inte en kopia av andras liv – låt inte ditt hem vara det heller.
Kanske är det den här nya tallriken av Sandra Isaksson jag borde ha hemma? Två medelålders snubbar med skägg… Min personlighet.